Pierwsze chwile po śmierci Bliskiej Osoby wiążą się z dużą niepewnością, obciążeniem psychicznym i bólem, które często utrudniają czy wręcz uniemożliwiają podjęcia się przewidzianych prawem procedur.
W celu ułatwienia realizacji niezbędnych działań przedstawiamy krótki poradnik, jak postępować w tych trudnych momentach.
W przypadku śmierci w domu w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza dzwoniąc pod nr 999 lub 112 (z telefonów komórkowych). Przybyły na miejsce lekarz stwierdza zgon oraz wystawia kartę zgonu. Dokument ten jest niezbędny, aby uzyskać akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego i pochowania zwłok.
W dalszej kolejności należy skontaktować się z wybranym zakładem pogrzebowym w celu przewiezienia zwłok do chłodni. Jeżeli Państwo zdecydują się powierzyć to zadanie Zakładowi Pogrzebowemu Bawoł, prosimy o telefon o każdej porze na numer 785 164 198. Telefon ten odbierze nasz pracownik, który od tej pory będzie z Państwem w stałym kontakcie, aby przeprowadzić wszelkie konieczne ustalenia i czynności.
Po uzyskaniu aktu zgonu z USC – kolejnym krokiem jest ustalenie szczegóły pochówku w zakładzie pogrzebowym. Szczegóły te to: data pogrzebu, wybór cmentarza i miejsca pochówku, wybór trumny lub urny oraz innych elementów ceremonii, jak choćby oprawa muzyczna czy kwiaty.
W tym celu zapraszamy do naszego domu pogrzebowego w Miękiszu Starym bądź do biura w Stubnie lub też do skorzystania z usług biura mobilnego.
W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu, drogę proceduralną można zacząć od kontaktu z wybranym zakładem pogrzebowym. Jeżeli Państwo wybrali nasz zakład pogrzebowy – zachęcamy do całodobowego kontaktu na numer 785 164 198. Pod tym numerem czuwa dyżurny pracownik Zakładu Pogrzebowego Bawoł, który odtąd będzie służył pomocą w przeprowadzeniu wszelkich koniecznych ustaleń i czynności. Personel naszej firmy pogrzebowej skontaktuje się również z pracownikami szpitala lub hospicjum w sprawie umieszczenia zwłok w chłodni i ich przewiezienia.
Kolejnym krokiem, podobnie jak w przypadku zgonu w domu, jest ustalenie szczegółów pochówku: daty pogrzebu, wyboru cmentarza i miejsca pochówku, wyboru trumny lub urny oraz sprecyzowanie innych detali, które nadają ceremonii żałobnej niepowtarzalny charakter.